Przeglądając zdjęcia i opisy chust z pewnością zastanawiacie się, co znaczą te wszystkie długości i jaki rozmiar chusty będzie dla Was odpowiedni.
Aby prawidłowo dobrać rozmiar chusty do swoich potrzeb trzeba rozważyć kilka kwestii:
– kto będzie nosił – mama, tata czy oboje rodziców,
– jakie gabaryty ma noszący – wzrost, typ sylwetki, rozmiar górnej części garderoby,
– jakie wiązania będą stosowane – do niektórych wiązań spokojnie wystarczy krótsza chusta (np. kangur, plecak, siodełko z pętelką), inne wiązania są bardziej „chustożerne” (np. kieszonka, 2X, wiązania warstwowe) i do ich zamotania potrzebujemy więcej materiału.
Producenci standardowo oferują swoje chusty w kilku ustalonych rozmiarach: 3,6 m, 4,2 m, 4,6 m oraz 5,2 m. Czasem w stałej ofercie można znaleźć też rozmiary skrajne – np. 2,8 m, 3,2 m lub 6 m, ale są one rzadko używane. Na specjalne zamówienie można też oczywiście uszyć sobie chustę o zupełnie dowolnej długości.
Rozmiar 3,6 metra – chusta dobra to wiązań kangur lub plecak prosty,
Rozmiar 4,2 metra – chusta uniwersalna dla drobniejszych osób – sprawdzi się u nich w przypadku większości wiązań, większym rodzicom posłuży do kangura i plecaka prostego
Rozmiar 4,6 metra – najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna długość chusty – sprawdzi się w większości wiązań u osób o standardowej budowie ciała (rozmiar ubrań 42/44)
Rozmiar 5,2 metra – chusta najczęściej wybierana przez osoby wysokie oraz noszące ubrania powyżej rozmiaru 44, odpowiednia na wiązania warstwowe
Chusty kółkowe występują w długościach od ok. 1,7 m do 2,1-2,3 m. Rozmiar standardowy to 2 metry. Dla osób o drobniejszej budowie ciała wygodniejsze w użytkowaniu będą krótsze chusty (1,7-1,8 m).
Czy możemy mieć z mężem jedną, wspólną chustę?
Jasne! Tylko dobierając długość chusty należy wziąć pod uwagę wymiary większego gabarytowo rodzica tak, żeby mógł on zawiązać się w tę chustę. Jeśli między rodzicami jest duża różnica rozmiarów, to warto rozważyć dwie oddzielne chusty, ponieważ mniejszemu rodzicowi może być niewygodnie z nadprogramowymi metrami materiału.
Czy wraz ze wzrostem wagi/zmianą wymiarów dziecka należy kupić dłuższą chustę?
Niekoniecznie. To znaczy – to nie do końca tak działa. Rosnące dziecko aż tak bardzo nie wpływa na zmianę długości chusty. Oczywiście, jeśli przy malutkim noworodku mamy chustę tak „na styk”, to przy rocznym dziecku możemy mieć problem z jej zawiązaniem. Raczej należy zwrócić uwagę na grubość chusty – im większe i cięższe dziecko, tym lepiej sprawdzi się grubsza chusta. Natomiast grubsza chusta zużywa więcej materiału na węzeł, może więc okazać się, że wraz ze zmianą na grubszą chustę, trzeba będzie rozważyć też dłuższy rozmiar.
Jeśli macie wątpliwości jaką długość chusty wybrać, to serdecznie zapraszam do kontaktu!
Z przyjemnością podpowiem 😊